facebook.png, 1,0kBgoogle-plus-button.png, 34kBtwitter.png, 67kBplatby.png, 84kB
darek.png, 3,2kB

Ceník

Pronájem reklam

darek.png, 3,2kB

Dárkové poukazy

icoplacka.png, 3,2kB

Sportovní akce

sponzoring.png, 3,2kB

Sponzorujeme

free_wi_fi_spot.png, 25kB

Partneři:

kitepark.png, 19kB
fantazie.png, 62kB
b-cross.jpg, 21kB
Logo projekt4sport.png, 62kB
fitpro.png, 14kB
fitco.png, 1,2MB
Sponzoři:

Kde nás najdete:

počítadlo

Squash

Historie squashe

Na počátku 19. století se objevila jiná varianta již tehdy dobře známé hry tenisu. Postarali se o to chovanci ve věznici Fleet v Londýně, když si svůj pobyt za mřížemi krátili údery míčku pomocí rakety o zeď a vymysleli tak hru „Rackets“ („rakety“). Tato hra se rozšířila na některé anglické školy. A právě na jedné z nich se zrodil nový sport squash. Bylo to kolem roku 1830 na škole Harrow, kde se skupina studentů nemohla dostat na vytížený kurt pro rakety. Proto začali trénovat s míčkem z indické gumy údery o stěny a objevili, že se míček od stěn neodráží, ale při dopadu na stěnu se „rozplácne“. Tato varianta hry se zakrátko prosadila a stala se natolik populární, že v roce 1864 byly na škole vybudovány první 4 squashové kurty a squash byl oficiálně uznán jako sport. První kurty byly budovány na školách a universitách v Anglii a později se objevily i klubové kurty. Většího rozmachu dosáhl squash až po skončení 1. světové války ve 20. letech. Tento sport si oblíbilo tisíce hráčů na celém světě a začaly se organizovat první mistrovství a zápasy. První profesionální mistrovství světa, které se konalo v roce 1920 v Anglii, vyhrál C. R. Read (Queens Club) v souboji s A. W. B. Johnsnem (RAC Club). V roce 1907 byla založena první squashová asociace pod jménem United States Squash Rackets Association. Po ní následovala v roce 1911 Canadian Squash Rackets Association. V Anglii byla hra nejprve od roku 1908 regulována squashovým výborem, který spadal pod Tennis and Rackets Association. V roce 1928 se však osamostatnila vlastní Squashova asociace (Squash Rackets Association).
Nejvíce se asi o popularizaci squashe a jeho rozmach postarali Jonah Barington (Irsko) a Geoff Hunt (Austrálie). Oba byli jedni z nejlepších hráčů v 60. a 80. letech a přiblížili představu o squashi širokým masám sportovců, čímž nastartovali obrovský boom tohoto sportu. Od té doby se po celém světě postavilo 46 000 kurtů a squash hraje 15 milionů registrovaných hráčů (údaje z roku 1994). V roce 1966 se sešli zástupci z Austrálie, Velké Británie, Indie, Nového Zélandu, Pákistánu, Jižní Afriky, USA, Kanady a Spojených Arabských Emirátů a vytvořili základy nové zastřešující organizace – Mezinárodní squashová Asociace (International Squash Rackets Association (ISRF), která poprvé zasedala 5. ledna 1967. V roce 1992 se ISRF přejmenovala na Světovou squashovou federaci (World Squash Federation – WSF) a změnila i oficiální název sportu na jednoduché „SQUASH“, oproti předchozímu „Squash Rackets“ (squash rakety). WSF nyní sdružuje pod sebou 109 národních squashových asociací. V současnosti se WSF stará o dodržování a upřesňování pravidel, vydává specifikace kurtů, raket a dalšího nutného vybavení, vytváří metodiku a systém výuky a tréninku. Dále zajišťuje koordinaci kalendáře světových turnajů; vypisuje a organizuje Mistrovství světa pro muže, ženy, juniory (chlapce, dívky), a seniory, a to jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře. WSF také úzce spolupracuje s International Olympic Committee (IOC) – Mezinárodní olympijský výbor, aby byl squash zařazen mezi olympijské sporty. Ze squashe bylo odvozeno několik dalších sportů (např. ricochet). Největší hráč v historii squashe je Pákistánec Jahangir Khan, který se stal mistrem světa v letech 1982 až 1988.

Pravidla hry ZDE


IMAG1667 IMAG1668 CRW_5845 CRW_5846

POKUD NEMÁTE SPOLUHRÁČE, MŮŽETE SI VYBRAT SPARING PARTNERA
Cena je uvedena v ceníku

Wallyball

Připravujeme!!!

Kurt se dá pro wallyball upravit velice snadno a rychle. Je to hra pro 4 – 8 hráčů. Půjčení míče i sítě je zdarma. Po této úpravě se v kurtu dá hrát i badminton. Tato hra vznikla v USA, kde je velice oblíbeným sportem. V České republice je wallyball velice krátkou dobu. Wallyball je hra kterou hrají 2/2, 3/3 nebo hráči 4/4. Ve hře se používá kombinovaných pravidel klasického volejbalu a beachvolejbalu. Při hře je povolen dotek míče s bočními a zadními stěnami kurtu.Wallyball vychází z klasického volejbalu. Lze hrát i s odrazem o stěny, to dodává hře větší rychlost a náročnost pro Váš pohyb.

Pravidla wallyballu

Pravidla wallyballu jsou relativně volná, hlavní je dobrá zábava a radost ze hry. Wallyball se hraje s minimálním počtem 2 hráčů. Maximální počet hráčů není pevně stanoven - rozměry squashového hřiště však umožňují ideální herní podmínky při maximálním počtu 6 hráčů. Dle pravidel wallyballu je umožněno střídání hráčů. Zejména v případě, kdy hraje lichý počet hráčů nebo pokud je hráčů více než 6. Pokud hráč hraje přes síť, pak se míč nesmí dotknout zadní stěny. Odrazy od bočních stěn jsou povoleny. pokud se jedná o přihrávku ve wallyballu, pak jsou povoleny odrazy od všech stěn a to dokonce několikrát. Wallyball se díky jeho volným pravidlům stal dynamickým sportem s plynulou hrou, kterou si může užít každý. Zkrácená pravidla wallyballu zde:
Pravidla

Ukázka


Copyright © 2014 Sportcentrum PETA Tábor
Design: Matěj Růžička, J.V.F. (studio)
Webmaster: Matěj Růžička